28.11 – Penetrovanie a prípojka elektriky

Posted on 28. novembra 2010

2Pôvodne sa mal článok volať 25.11 … . ale ako to už chodí nič nie je podľa plánu. Zariadili sme sa podľa predpovede a presunuli sme zriadenie prípojky zo soboty na štvrtok. Vraj malo byť lepšie počasie. To stále môže platiť, nakoľko sobota je ešte len pred nami, ale poobede parádne zapršalo. Tento dážď znemožnil natretie celej základovej dosky penetrákom.

Hlavný príbeh štvrtka mal byť vykopanie kanálu pre položenie prípojky elektriky. Kopať sme mali cez “cestu”, ktorá je stále len taká spevnenejšia poľná cesta. Aj napriek tomu sme vybavobali povolenie od miestneho úradu na rozkopávku. Povolenie od miestneho úradu sme mali tak hor sa do toho. Teda mysleli sme si.

Problém nastal, keď sme chceli začať kopať a Juraj sa nás pýta kde presne sú inžinierske siete. Vo výkresoch so zameraním pozemku bol zakreslený plyn, voda, elektrika a telefónny kábel. Ale geodet hneď jedným dychom povedal, že siete sú zakreslené tak, ako ich dostal v podkladoch od jednotlivých spoločností a nemusí to zodpovedať realite. Síce tomu nechápem, veď keď mám niečo zaznačené v systéme, tak hádam to je aj tak v realite. Juraj ma opravil, treba zavolať plynárov a nech prídu priamo na miesto činu s meračom a vytýčia presne kde sa nachádza plynová trubka.

Volal som na SPP distribúciu a asi po štyroch telefonátoch som sa dopátral až na pána, ktorý má na starosti výkonnú partiu. Ten mi oznámil, že dnes určite neprídu a v piatok možno. Nuž čo robiť. Vždy lepšie ako Telekom, kde treba dať písomnú žiadosť a do mesiaca sa mi vyjadria.

My sme mali ale dohodnutého elektrikára na dnes a potrebovali sme rozkopať cestu ešte dnes. Rozhodli sme sa zariskovať. Pýtali sme sa oboch dostupných susedov, či si pamätajú ako išli siete. Pamätali si. Síce každý ináč, ale stále lepšie ako nevedieť vôbec. Tak Juraj kopal rýpadlom, tam kde neboli pochybnosti a na ostatných miestach sa kopalo ručne.

Môžem povedať, že vykopanie sa podarilo. Nenastala žiadna havarijná situácia. Pre istotu sme do výkopu položili aj jednu chráničku, aby sme v budúcnosti nemuseli znovu rozkopávať. Tak a obec môže smele robiť cestu na ktorú všetci v tejto lokalite čakáme.

V sobotu sme boli pozrieť na pozemku ako sa má náš penetrák. Celkom dobre, len nedrží. Nakoľko v noci z piatka na sobotu nasnežilo väčšina penetráku zišla dole. Vyzerá, že natretie penetráku bude problematická záležitosť. Potrebovali by sme aby aspon tri dni nepršalo a základová doska vyschla. Predpoveď počasia nič také nenaznačuje. Uvidíme, počasiu zatiaľ rozkázať nedokážeme.

Reklamy