XX.11 – Základy – záver

Posted on 10. novembra 2011

3


Tento príspevok by mal byť taký sumár zo stavby základovej dosky. Skúsim stručne a prehľadne napísať na čo by ste si mali dať pozor aby vás pri stavbe spodnej stavby nič neprekvapilo. (Dosť som tento príspevok odkladal a s odstupom času sa mi niektoré veci nezdajú byť ani také hrozné)

Chyby, ktorých sa dopustili:

  • Keď máte zameranie pozemku, ešte to neznamená, že viete kde kopať. Treba na pozemok doniesť geodéta, ktorý vytýči stavbu. My teraz len dúfame, že sused má správne daný plot. (vraj áno)
  • Ak śtúdiu a projekt robia rozdielny ludia, donútte projektanta aby prišiel na váš pozemok a pozrel si okolie.
  • Geologický prieskum nepovie všetko. V našom prípade bol spravený geologický prieskum všetko vyzeralo o.k, len tej povrchovej vody bolo veľa. Každý bol potom múdry, že vodu sme mali “odstaviť” pred začatím výkopových prác. To “odstavenie” je potrebné spraviť dostatočne skoro, podla geológa aj pol roka pred začatím výkopových prác.
  • Treba mať predstavu o okolí domu. Treba vedieť a pracovať s projektantom ohľadom úpravy terénu okolo domu. Nám susedia vraveli, aby sme si dom zdvihli aspoň o 20cm. S projektantom som to diskutoval len cez telefón, ten trval na svojom pôvodnom návrhu. Ak by sme dom zdvihli, bol by vjazd do garáže veľmi strmý. Tiež by sme museli robiť návažku na pozemok a to by bolo treba zohladniť  hĺbke základov, proste chaos. Veľmi zlé je rozhodovať sa keď stojíte už priamo na pozemku a báger čaká na povel. Lepšie je uvažovať  o týchto všetkých možnostiach doma v obývačke.
  • Nestihli sme spraviť skúšku tesnosti kanalizácie. Pôvodne som mal v pláne tesne pred betónovaním deky utesniť hlavný vývod kanalizácie a potom do každej časti naliať vodu až doplna. Ak by sa voda strácala, bolo by jasné, že kanalizácia niekde netesní a treba hľadať kde. U nás bol problém, že sme ponáhlali vyplniť stredy a hlavný vývod bol hlboko, nedalo sa k nemu dostať a nebol utesnený. Ak by som chcel obkopať okolie bolo by to roboty na 3-4 hodiny, ktoré sme nemali. Takto budeme dúfať, že sa kanalizácia nepohla.
  • Je VEĽKOU naozaj VEĽKOU výhodou ak je k pozemku normálna komunikácia. My komunikáciu máme nespevnenú a v kombinácii s nízkou vsiakavosťou pôdy je to jedna veľká bačorina. A to nehovorím o tŕpnutí pri príchode mechanizmov a kamionov.
  • Ideálne je ak sú na pozemku nie len siete ale aj jednotlivé prípojky. Jediná výhoda, keď nie sú vybudované je fakt, že si ich dáte tam kde chcete.
  • Nemali sme a stále nemáme vyriešenú návažku zeminy a koľko zeminy ešte budeme potrebovať uvidíme.

 

Ak by Vás ešte napadli nejaké ďaľšie záludnosti s ktorými ste sa stretli, napíšte ich pre úplnosť do komentárov.

Reklamy